Elumudijad
EMA 2.0 – Astridi lugu

EMA 2.0 – Astridi lugu

Elumudijate lugude seeria on kogum intervjuusid, mis on läbi viidud tuntud ja vähemtuntud Eesti emadega, kes on oma elus läbi teinud suuremat või väiksemat sorti muutuse. Need on emad meie endi keskelt, kellel igaühel on oma lugu ja muutus, millega maailma rikastada, kuid seekordne lugu on erilisem, kuna on pühendatud emadepäevale ja kõikidele imelistele emadele.

Tere, Astrid ja tere tulemast EMA 2.0 lehe veergudele! Mul on raske ette kujutada armsamat viisi, kuidas EMA 2.0 lehe esimest emadepäeva tähistada, kui oma emaga emadepäevast rääkides. Aga enne, kui selle erilise emadepäeva teemade juurde asume, kas rääkiksid natuke lugejale, millega Sa täna igapäevaselt tegeled?

Juba 40 aastat olen haiglas bioanalüütikuna töötanud. Olen oma elukutse valikuga rahul tänase päevani. See töö meeldib mulle ja on huvitav. Olen kolme tütre ema, kellest kaks on juba pesast välja lennanud ning kolmas laps on 17 aastane ja õpib hetkel gümnaasiumis. Lisaks on mul kaks imelist lapselast, kellega koos olemine valmistab mulle palju rõõmu. Naudin ema ja vanaema rolli. Vabal ajal meeldib mulle küpsetada ja aias toimetada.

Lapse sünd muutis mu maailmavaadet.

Liigume veel pisut mälestuste radadel, enne kui jõuame tänasesse päeva, mil Sul on lisaks emarollile ka tähtis vanaema roll täita, sest vanaema rollile eelneb pikk aeg emadust. Millisena mäletad Sa oma noorusaega ja värselt emaks saamist? Milline oli selle ajastu hoiak emadusse ning laste kasvatamisse?

Esimesed kaks last sündisid nõukogude ajal, kui ei olnud pesumasinaid, valmismähkmeid jpm. Õmblesin ise lastele riideid ja tegin marlist mähkmed. Purgitoite polnud ja kõik toidud tuli ise teha. Lapse sündides tekkisid uudsed emotsioonid ja mõtted. Nüüd oli mul laps, kelle ees tundsin vastutustunnet, millest ma varem nii ei olnud mõelnud. Lapse sünd muutis mu maailmavaadet.

Nõukogude ajal anti välja raamat imikute kasvatusest, millega ma põhjalikult tutvusin ja kõiki soovitusi järgisin. Lapsega sai kodus olla aasta, siis pidi lapse lastesõime panema ja tööle minema. Emana tundsin, et lapsele oli see väga raske ja ta oli veel liiga väike, et emast eraldada ning jäi lahkudes väga pikalt nutma.

Ajastu vahe oli väga suur. Nüüdisajal on emade elu palju kergemaks tehtud ja vanemad tütred olid ka noorima lapse kasvatamise juures abiks ning seltsiks. Ajastuid võrreldes ma lasteaedade ja koolide osas väga suuri erinevusi ei täheldanud.

Rasketel hetkedel olen olukordi endas analüüsinud teadmisega, et on vaja leida mingi lahendus ning seejärel olen andnud endast kõik, et raskest olukorrast välja tulla.

Oled eriline veel ka selle poolest, et lisaks nõukogude ajal emaks saamisele, on Sul kogemus ka küpsemas eas sündinud milleeniumibeebiga (toim. minu noorema õega, kes on peatselt täisealiseks saamas). Kui palju need kogemused omavahel erinesid – kui palju mängis seejuures rolli ajastu ja kui palju Sinu vanus (toim. esimene laps sündis 21 aastaselt ning kolmas 43 aastaselt)?

Nooremas eas lapse saamine oli emotsionaalselt võib-olla keerulisem, kuna ei olnud teada, mida oodata ja mis elu toob. Polnud kogemust ja kõik olukorrad olid uued ja tundmatud. Vanemas eas lapse saamine kulges palju rahulikumalt, kuna oli varasem laste kasvatamise ja elukogemus. Kindlustunnet suurendas ka emapalk, mida sai 1.5 aastat (toim. vanemahüvitise seadus võeti vastu kaks nädalat enne ema kolmanda lapse sündi ja see oli esimene kord, kui emadele üldse vanemahüvitist maksma hakati).

Oled olnud ema peaaegu sama pikalt, kui töötanud vastutusrikkal töökohal meditsiinis ning hoolitsenud pikalt ka oma eakate lähedaste eest. Kuidas oled aga ise tulnud toime töötaja- ja emarolli kõrval tasakaalu säilitamisega?

Rasketel hetkedel olen olukordi endas analüüsinud teadmisega, et on vaja leida mingi lahendus ning seejärel olen andnud endast kõik, et raskest olukorrast välja tulla. Tasakaalu on aidanud säilitada näiteks ajakirjade ja raamatute lugemine, muusika kuulamine ja koduste tööde tegemine.

Üks suurimaid tarkusi, mida ema mulle andis oli iseseisvus ja selle olulisus.

Olen alati imetlenud Su avatust uusi asju proovida ja julgust teha samme tundmatus valdkonnas. Usun, et ka väga paljud mu enda projektid ja ettevõtmised olen just sellest innustatuna ette võtnud, sest olen muutust pidanud loomulikuks osaks elust. Alles nüüd, olles ise ema ning ka kõrvalt teiste selle aja vanemate meelelaadi ja kogemusi kuulates, olen aga mõistnud, et see mõtteviis iseloomustab aga hoopis palju kardetud mugavustsoonist teadlikult välja liikumist. Midagi, mida enamus inimesi väldib või teadmata ajaks edasi lükkab. Muutused, sõltumata ajaperioodist ja vanusest, on aga midagi, mille mugavat ja julget ettevõtmist ka EMA 2.0 lehe vahendusel edasi soovin anda ja tundub, et olen selle mõtteviisi just Sinult ellu kaasa saanud. Milliseid olulisi tarkusi või õppetunde on aga Sinu ema Sulle emaduse või emaks olemise kohta teadlikult või oma eeskujuna kaasa andnud?

Veetsime palju aega perega koos. Käisime näiteks reisimas ja teatris ning küpsetasime koos. Selline lapsepõlve kogemus tuli minuga kaasa, kui ma ise pere lõin ja mõjutas kindlasti ka minu otsuseid emana. Üks suurimaid tarkusi, mida ema mulle andis oli iseseisvus ja selle olulisus.

Millised on aga need mõtted ja teadmised, mida oma kolmele tütrele emaduse kohta edasi soovid anda? Midagi, mille teadmine Sind elus enim edasi viinud või toetanud on?

Minu lapsed on minu kõrval olnud nii rõõmude kui murede lahendamisel ja kõik need aastad oleme olnud üks pere. See on midagi, mis on mind elus palju toetanud ja loodan, et perena kokkuhoidmine on midagi, mida mu lapsed samuti elus väärtustavad ning oma lastele edasi annavad.

[…] minu jaoks teeb emadepäeva eriliseks laste tähelepanu, head soovid ja hoolimine […]

See on väga armas mõte, mille väärtus tänasel ilusal päeval kindlasti palju praktikat ühiste ettevõtmiste läbi leiab! Emadepäev on üldse üks armas püha, mil tähistatakse nii emaks olemist, emade olemasolu kui ka emadust tervikuna, kuid hea õnne korral liigub emadus hoopis uuele tasemele, kui lastel sünnivad omakorda lapsed ehk emast saab lisaks veel ka vanaema. Olen ise alles emaduse etapis ja seda mitmed head aastad, kuid kuidas Sa iseloomustaksid vanaema rolli olemust? Mis teeb selle erilise uue etapi Sinu jaoks ilusaks või elumuutvaks?

Ema ja vanaema roll on kindlasti erinevad ja samas ka sarnased. Erinevus tuleb sellest, et emana ma vastutan oma laste eest ise ja otseselt, aga lapselaste eest vastutab minu laps. Sarnasus tuleb sellest, et hoolin oma lastelastest samamoodi kui oma lastest. Vanaema olla on väga eriline tunne ja lapselaste olemasolu valmistab mulle väga suurt rõõmu. Väga vahva on jälgida ja kaasa elada lapselaste arengutele ja kasvamistele ning avastada nende juures pidevaid muutusi.

Emadepäeva eriintervjuu raames ei saa kuidagi mööda ka küsimusest, milline on Sinu kõige meeldejäävam emadepäeva mälestus või kingitus Su enda nooruspõlvest või emaduse ajal, millele mõeldes alati rõõmu tunned?

Raske on välja tuua ühte kindlat emadepäeva, sest minu jaoks teeb emadepäeva eriliseks laste tähelepanu, head soovid ja hoolimine, mida olen kõikidel emadepäevadel laste poolt tundnud. Kui midagi eraldi välja tuua, siis ühel aastal kinkisid lapsed mulle imeilusa ja maitsva emadepäeva tordi, mis mulle eredalt meelde on jäänud ja ühel teisel korral parfüümi, millest sai mu lemmik ning mida tänaseni kasutan ja kui see otsa saab, siis alati uue ostan.

[…] kui naine on emarolli valinud, siis see valik ongi tegelikult suur jõud, mis aitab sellel naisel emarolli eesmärke saavutada.

Viimase mõtte ja armsa kingitusena selle intervjuu lugejatele soovin Sinult küsida, millise nõuande või mõttetera annaksid Sa teisele emale, kes on sellesse rolli alles jõudnud?

Emaroll on naise elus üks erilisemaid rolle ning mitte väga kauges minevikus peeti naise elus kõige tähtsamaks rolliks, mis iseenesest juba annab aimu selle rolli erilisusest. Laste kasvatamisest saadakse väga erinevalt aru ning on tundlik ja individuaalne teema, mis tähendab et universaalseid nõuandeid ja soovitusi, mis kõigile sobiks on raske anda. Samas, kui midagi välja tuua, siis võib-olla seda, et kui naine on emarolli valinud, siis see valik ongi tegelikult suur jõud, mis aitab sellel naisel emarolli eesmärke saavutada. Edu ja jõudu kõigile, kes selle teekonna on valinud. Head emadepäeva, kallid emad!

Suur tänu nende väekate ja heade soovide eest, kallis ema! Olen pisarateni liigutatud meie vestlusest ning soovin, et kõikide emade päevi täidaks nii tänasel emadepäeval kui ka argusemal ajal tingimusteta armastus oma laste, iseenda ja esiemade vastu.

Imelist emadepäeva ka minu poolt kõikidele praegustele ja tulevastele emadele!

Armastusega, kahe lapse ema Katrin